środa, 9 grudnia 2009

Konstrukcja polskich służb specjalnych

W Polsce funkcjonuje obecnie pięć służb specjalnych. Trzy cywilne: Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego (ABW), Agencja Wywiadu (AW) oraz Centralne Biuro Antykorupcyjne (CBA), a także dwie wojskowe: Służba Wywiadu Wojskowego (SWW) i Służba Kontrwywiadu Wojskowego (SKW). Wykonują one zadania w szeroko rozumianej sferze bezpieczeństwa państwa.

Podstawowe zadania ABW to ochrona przed działaniem obcych służb specjalnych, tzn. kontrwywiad, walka z terroryzmem, walka z przestępczością zorganizowaną oraz przeciwdziałanie proliferacji broni masowego rażenia. Wywiad natomiast m. in. zbiera informacje za granicą (całość działań AW odbywa się za granicą, w kraju może działać wyłącznie w związku ze sprawami prowadzonymi poza granicami Polski), ochrania zagraniczne przedstawicielstwa RP oraz rozpoznaje międzynarodowy terroryzm, handel bronią, amunicją i materiałami wybuchowymi. Centralne Biuro Antykorupcyjne natomiast przeciwdziała zjawisku korupcji wśród organów władzy publicznej, a także stoi na straży bezpieczeństwa ekonomicznego Polski.
Służby wojskowe wykonują analogiczne zadania, lecz w sferze wojskowej, a także ochraniają zagraniczne misje wojskowe. Poza tym ABW i SKW mają status służb ochrony kraju, tzn. zapewniają ochronę informacji niejawnych, odpowiednio w sferze cywilnej i wojskowej.

Wszystkie służby specjalne w naszym kraju mają uprawnienia do podejmowania działań operacyjno-rozpoznawczych oraz dochodzeniowo-śledczych. Istota zadań wykonywanych przez służby powoduje, że przyznaje się im szerokie kompetencje. Jest to podyktowane koniecznością skutecznego wypełniania powierzonych zadań. W związku z tym nie powinno się dążyć do ograniczania roli służb specjalnych w państwie oraz do zmniejszenia ich kompetencji. Byłoby to z pewnością niekorzystne dla naszego kraju.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz