Podstawowym, przez nikogo niekwestionowanym, zadaniem każdego państwa jest zapewnienie warunków egzystencji oraz bezpieczeństwa. W celu realizacji owych zadań powołuje się szereg
instytucji, które dbają o bezpieczeństwo państwa jako całości, a także jego poszczególnych obywateli. Taką rolę spełniają niewątpliwie między innymi służby specjalne. Są one niezwykle istotnym komponentem struktury administracji państwowej, działają bowiem w najbardziej newralgicznych dla państwa obszarach.
Tradycyjnie kojarzy się służby specjalne z działalnością wywiadowczą i kontrwywiadowczą. Współcześnie jednak rolę owych instytucji się rozszerza. Sytuuje się je w szeroko rozumianej sferze bezpieczeństwa państwa i przekazuje się im zadanie wspomagania organów władzy w realizowaniu zasadniczych celów w omawianym obszarze.
Również zadania związane z działalnością wywiadowczą poszerza się. Działającą w Polsce Agencję Wywiadu ustawodawca, jak czytamy w ustawie określił jako służbę „właściwą w sprawach ochrony bezpieczeństwa zewnętrznego państwa (…)". Jej kompetencje zostały zatem rozszerzone i nie ograniczają się wyłącznie do pozyskiwania informacji. Służby wywiadowcze są niezwykle istotnym komponentem struktury państwa, gdyż wykonywane przez nie czynności mają wpływ
na decyzje podejmowane w państwie. Wnioski z powyższych rozważań przedstawiają się następująco: powiązania wywiadu i władzy publicznej nie podlegają dyskusji, natomiast informacje przekazywane przez służby specjalne są niezmiernie przydatne organom władzy. Podobnie rzecz ma się ze służbami kontrwywiadowczymi oraz wszelkimi służbami specjalnymi.
Z tego powodu pozycja służb specjalnych jest tak istotna, zaś ich uprawnienia tak szerokie. Ograniczenie roli czy też kompetencji służb, co postuluje się niekiedy w mediach, prowadziłoby do zachwiania prawidłowego funkcjonowania władzy państwowej. Państwo oraz jego organy, by działać skutecznie, potrzebują skutecznych służb specjalnych.
wtorek, 8 grudnia 2009
Subskrybuj:
Komentarze do posta (Atom)
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz